Ogrodzenie z podmurówką czy bez?

Zastanawialiście się kiedyś, czy wybrać ogrodzenie panelowe z podmurówką czy bez niej? Okazuje się, że popularna "deska" może mieć istotne znaczenie dla całego systemu ogrodzeń panelowych.

Podmurówka w ogrodzeniu panelowym to fundament, który jest umieszczany pod ogrodzeniem w celu wzmocnienia jego struktury i zapewnienia stabilności. Istnieje kilka ważnych powodów, dla których warto używać podmurówki w ogrodzeniu panelowym:

  1. Stabilność: Podmurówka zapewnia stabilność ogrodzenia, szczególnie w przypadku ogrodzeń o dużych rozmiarach i w miejscach narażonych na wiatr lub inne czynniki atmosferyczne. Bez solidnego fundamentu ogrodzenie mogłoby być podatne na przewrócenie lub przemieszczanie się.

  2. Wytrzymałość: Podmurówka pomaga zwiększyć trwałość ogrodzenia, ponieważ chroni je przed wodą, wilgocią i erozją gleby. Dzięki temu ogrodzenie jest mniej narażone na korozję i uszkodzenia spowodowane działaniem czynników zewnętrznych.

  3. Równość: Montaż podmurówki poziomo pomaga w zachowaniu równości ogrodzenia, co jest istotne w przypadku ogrodzeń panelowych, które składają się z wielu segmentów. Bez odpowiedniego fundamentu ogrodzenie może się zniekształcać lub przechylać.

  4. Estetyka: Podmurówka często jest ukryta pod powierzchnią ziemi, co sprawia, że ogrodzenie wygląda estetycznie, a jego konstrukcja nie jest widoczna. Dzięki temu ogrodzenie prezentuje się lepiej i bardziej schludnie.

  5. Ochrona przed zwierzętami: Podmurówka może pomóc w zabezpieczeniu ogrodzenia przed podkopującymi zwierzętami, takimi jak szczury, kretowate czy inne gryzonie. Fundament stanowi dodatkową barierę, która utrudnia dostęp zwierzętom do ogrodu.

Podsumowując, podmurówka w ogrodzeniu panelowym jest istotna, aby zapewnić stabilność, trwałość, równość i estetykę ogrodzenia, a także chronić je przed szkodnikami i wpływem warunków atmosferycznych. Jeśli planujesz zainstalować ogrodzenie panelowe, warto rozważyć montaż odpowiedniej podmurówki, aby zachować jego jakość i wydłużyć żywotność.